Domů » Ostatní » Dílna » Odporové pily pro řezání EPS, EPP a XPS

Odporové pily pro řezání EPS, EPP a XPS

rámová a stolní odporová pila se zdrojem

Rozhodl jsem se pořídit si mezi modeláři vyrábějícími ze "styro" materiálů nejoblíbenějšího pomocníka. Po mnoha hledáních na internetu jsem se rozhodl postavit rámovou odporovou pilu a zároveň stojanovou odporovou pilu a k nim nezbytný zdroj pro regulaci proudu a tím i teploty odporového drátu.

Když jsem se rozhodl pro stavbu relativně velkého modelu z extrudovaného polystyrenu, musel jsem se donutit k nutnému updatu mé dílny. Zásadním krokem bylo pořízení odporové pily a k ní odpovídajícího zdroje. Své pátrání jsem zahájil na internetu a mezi kamarády. Jeden z kolegů modelářů Aleš Bohdan mi zapůjčil na vyzkoušení zdroj i pilu a dodal i plánek z RC Revue.

Alešova pila byla v provedení "stolní", někdo jí říká i stojanová. Celek se mi nepodařilo vyzkoušet, neb Alešův zdroj nebyl funkční. Proto jsem plánek a popis zdroje předa švagrovi a poprosil jej, zda by mi podle toho zdroj nepostavil. Já sám jsem se pustil do stavby hned 2 pil naráz.

Zdroj k odporové pile

Poprosil jsem švagra, aby stavbu zaštítil on, neb má k tomu patřičné vzdělání. I když i já mám v přeneseném slova významu vzdělání v oboru slaboproudé elektřiny, nic podle hesla "blbej sedlák, velký brambory" by se jistojistě nekonalo. Švagr mi spočítal náklady na zdroj a výsledek nebyl zcela podle mých představ o "samodomo" zdroji. Nicméně, po koutech dílen, půd a sklepů se rázem našlo mnohé z potřebného, Aleš Bohdan dodal i desku tištěného spoje a "vodičky" na leptání a tak jsme nákup omezily jen na minimum součástek a "skříň" na zdroj, nějaké kabely, apod. I tak to byla cca 500 Kč záležitost, ale to už bylo o.k. Hodně mi pomohlo, že švagr sehnal trafo, což by byla otázka dalších stokorun při nutnosti jej koupi. Trafo je 2x tak silné než je v článku v RC Revue, tomu jsou uzpůsobeny i ostatní součástky. Trafo bylo hotovo po chvilkách cca do týdne, trefil jsem se objednávkou zrovna do období, kdy měl švagr asi 10 dnů do svatby :-) Změny v konstrukci zdroje krom jeho výkonu nejsou žádné, po zkušenostech s ním a zjištění, že výkon cca na 30% rozsvítí a přetaví jakýkoliv drát (zkoušeny odporové dráty i struny do kytary), mohu zodpovědně říct, že by i původní návrh zdroje dostačoval naprosto s přehledem. Jediné, co jsem chtěl je, aby pojistka na sekundárním okruhu byla (odborníci odpustí) taková, jako je v autech. Na primáru je klasické skleněná, k jejímu přetavení ale asi nikdy nedojde a tak jsem chtěl mít možnost v případě prasknutí pojistky na sekundáru ji koupit kdykoliv a kdekoliv i o víkendu na benzince. Přední panel krom prvků dle návodu obsahuje ještě zdířky pro měření proudu (používám standardní multimetr). Pod zdířkami je mikrotlačítko, které přerušuje obvod do zdířek a tak k měření dochází jen při jeho stisknutí (jako kontrolně měřící prvek), zamezuje tak permanentnímu a nežádoucímu průchodu proudu skrz multimetr. Zdroj funguje naprosto perfektně, do budoucna po zkušenostech doplním otočnou tyčku potenciometru nějakým kolečkem a doplním stupnici. Kdo by chtěl znát více podrobností ohledně stavby, bude nejlépe obrátit se na švagra Ladislava Martínka, jeho mail je v tabulce s odkazy. Kdo se chce pustit do stavby, v tabulce je neautorizovaný scan ze stránky RC Revue 9/2004. Autoři časopisu jistě v duchu šíření našeho hobby odpustí. Veškeré součástky pro stavbu zdroje jsem zakoupil na stránkách GES ELECTRONICS s velice dobrými cenami . Odkaz také v taulce.

Odporové pily

Ačkoliv jsem předpokládal, že stavba pil bude náročná, opak byl pravdou. Stavbu jsem zahájil nákupem materiálu v obchodě pro truhláře. Zakoupil jsem smrkovou lať 35 x 20 mm a 40 x 25 mm, obojí o délce 2m. Déle vratové šrouby M4 a M5, podložky, matky, křídlové matky, vruty, závitovou tyč M5, pravoúhlé ploché kovové profily a malý pant. Z elektro vybavení pak kabely o průřezu 2,5mm (modrý a červený), banánky a to čemu elektrikáři s oblibou říkají čokoláda.

Stavba rámové pily je vskutku primitivní záležitost. Lať 35 x 20 mm jsem rozřízl na 3 kusy o délce 80, 60 a 60 cm. Pomocí plochých kovových úhelníků jsem vytvořil klasický tvar rámové pily připomínající tvar velkého "I". Oba krátké 60 cm kusy je třeba přišroubovat k dlouhému středovému kusu latě kyvně, a to tak, aby umožnili "šponování" drátu. Na jedněch koncích kratších kusů latí jsou otvory, jimiž je provlečen šroub M5 s 2 ks podložek, mezi něž se upíná odporový drát (v mém případě ideálně pomocí křídlových matek.) Po rámu jsem přichytil pomocí elektrikářské pásky vodiče a pomocí "čokolády" je připojil na řezací drát. Druhý konec obou vodičů jsem pochopitelně ukončil banánky, oba vodiče po cca 30 cm omotal opět pomocí pásky, aby se při manipulaci nepletly. Protistrana je opatřena otvory, jimi je provlečen provaz z obou stran a mezi provazy napnutá pružina. Toto řešení se mi ale nelíbí a udělám to stejně, jako u pily stojanové, tedy použiji kousek závitové tyče M5 a jejím utahováním či povolováním budu moci měnit napětí a tah pružiny. Samotné pružiny se ukázaly jako nedostatkové zboží. Ačkoliv je Kutná Hora okresní město, v žádném ze spojovacích materiálů, kovomatů ani prodejen auto a moto dílů jsem odpovídající pružiny nenašel. Pomohla až rada jednoho postaršího muže v prodejně elektro materiálu. Kdo je z Kutné Hory a okolí, pak zná odbočku k STK (u UNIKOMU) a tam sídlí firma Mihoč Zdeněk. Jeho zásoby a sortiment všeho možného mne až překvapil. Pružin, co hrdlo ráčí (tedy pila ráčí) :-).

Stavba stolní nebo chcete-li stojanové pily je okoukaná od konstrukce Aleše Bohdana. Jen maličko vylepšená. K jejímu dokončení jsem potřeboval ještě nějakou větší desku a nožky. Rektifikační nohy ke kuchyni o výšce 10 cm jsem opět zakoupil v prodejně pro truhláře, s deskou pomohl kamarád pracující v továrně na kuchyně, Pavel Weininger. Donesl mi gratis 110 cm dlouhý kus pracovní desky o tl. 28 mm a spolu s tím i cca 1,5 m2 umakartu pro zhotovování šablon právě pro výřezy na odporových pilách. Stavbu jsem začal opět rozřezáním latě 40 x 25 mm na kusy dlouhé 75, 75 a 40 cm. Na pracovní desku jsem ze spodní strany upevnil 4 nohy a do středu jedenu lať o délce 75 cm. Na ní jsem pomocí plochých úhelníků připevnil stojnu z latě o délce 40 cm a to 20 cm od zadního konce latě přidělané ze spodní strany pracovní desky. Na vrchní konec stojny jsem připevnil pant a na něj pak horní rameno pily z druhého kusu dlouhého 75 cm. Pant tak zajišťuje kyvné uložení horního ramene pro napínání drátu. Konec obou ramen vzadu je provrtán a spodní část opatřena provazem, horní závitovou tyčí M5. Mezi tyčí a provazem je pružina, utahováním či povolováním křídové maty na závitové tyči měním napětí pružiny. Druhý konec horního ramene jsem provrtal tak, aby vyložení (tedy prostor pro řezání mezi stojnou a drátem) bylo lehce nad 50 cm. Ve svislici od tohoto otvoru jsem vyvrtal i otvor v pracovní desce a k upevnění drátu použil jen čokoládu, do které jsem připevnil i vodiče. Zbytek vodičů stejně jako v předchozím případě vede po konstrukci rámu pily a zbytek je po 30 cm omotán páskou a konce opět opatřeny banánky. Již při prvních pokusech se toto upevnění drátu ukázalo jako nešťastné. Za prvé se špatně povoluje v případě, že chceme drát měnit nebo třeba řezat uvnitř šablon. Navíc při větším napružení pružiny i povolí. Rozhod jsem se proto pro úpravu ala pila rámová. Vrchní i spodní rameno jsem na 3 místech příčně provrtal a prostrčil šrouby M5 s dvěma podložkami a křídlovou matkou. Pak jsem ve svislici vyvrtal 3 otvory pro průchod drátu v pracovní desce. Tím jsem docílil 3 různých vyložení (pro různé účely řezání) a zároveň vyřešil problém s kvalitu upevněného drátu. Vodiče jsou tedy k drátu připevněny stejně jako u rámové pily (fotografie této úpravy budou doplněny). Kdo by se obával, že mezi upevněným drátem mezi podložkami a vodiče s čokoládou se bude drát hřát, toho ubezpečím, že ačkoliv jsem byl také na pochybách, není tmu tak. Důvodem je fakt, že proud prochází cestou nejmenšího odporu a ten se realizuje čistě mezi čokoládami, tedy přesně tam, kde potřebujeme. Zmíním ještě důvod, proč jsem pracovní desku posadil na nožky. Na webu jsem okoukal, že při řezání jsou logicky používány různé příložníky. K jejich upevnění se báječně hodí truhlářská ztužidla (stačí i velmi malá) a k tomu účelu je nezbytné, aby byla deska stolu nad zemí.

Zajímavé odkazy

stránky GES ELECTRONICS
e-mail na švagra

Kontakty

Pavel Štěpina
Chlístovice 177
284 01
Kutná Hora

M: +420 773 978 125

více naleznete v sekci Kontakty

Reklama

Doporučuji

Sdílejte na sociálních sítích