Nacházíte se na hlavní straně webu

Osudové setkání s Milanem Nováčkem

Dobrosrdeční lidé mohou být přáteli na dálku i na blízko.

Jelikož se má modelářská cesta vine klikatě a to díky zdravotnímu stavu, nezbylo než opustit jednoduchý způsob modelaření (nákup hotových letadel) a vrhnout se mezi modeláře, jejichž létající skvosty jsou zároveň výtvory jejich rukou. Abych věc přivedl na pravou míru, musím uvést, že mé zdraví vyžaduje maximum relaxace a odpoutání se od svinstev tohoto světa. Když jsem na tom byl nejhůř a už jsem nevěděl kam utéct, zjistil jsem, že modelářská dílna a náruč mé milované ženy jsou dvě nejbáječnější místa, kde mi je dobře a lehce zapomenu na to, co mne bolí a trápí. Nesmím zapomenout i na své děti, na něž je pohled v době, kdy člověka sžírá nechutná choroba mnohem slzavější a mnohem víc si člověk uvědomuje, jak tu s nimi a hlavně pro ně chce být. A tak když jsem našel na světě ty drobné kousky čehosi, co mi pomáhalo utéct od nemoci a dělaly mi dobře, rozhodl jsem se, že si toho budu dopřávat co to jen půjde. Jak jsem už zmínil, jedním takovým kouskem byla dílna a stavba modelů. Začal jsem od nejjednodušších depronových a pokračoval dál a dál, až jsem narazil na modely stavěné, možná bude lépe říct vyřezávané odporovou pilou z extrudovaného polystyrenu. A tady se má cesta pokusného samouka :-), který svá dílka tvořil dle toho, co našel na internetu a někdy formou "pokus / omyl", střetla nebo možná dokonce protnula s cestou jiného modeláře. Člověka, který již většinu břehů, které já chtěl objevovat objevil sám a co bych já vymýšlel, on už zapomněl :-)

Doslova náhodou jsem se při hledání podkladů a rad pro stavbu akrobatického větroně MAD SLIDE prokousal až k Milanovi Nováčkovi, autorovi a majiteli webu www.letadlazpolystyrenu.cz . Pro mne to bylo setkání tak trochu osudové, protože jsem se do stavby modelů zamiloval a na cestě k osobní dokonalosti :-) bych musel býval překonávat někdy strastiplné překážky. Toto všechno vlastně díky Milanovi odpadá. Je to člověk doslova prošpikovaný nápady a vlastně je v lecčemž podobný mé nátuře, tedy objevovat neustále nové a již dokonalé dále zdokonalovat. S Milanovou pomocí tak budu moc opravdu modelařit a využít jeho rad a postupů, které jsou leckdy konvenční a leckdy je on jejich duchovním otcem a jindy zase velice nekonvenční a obdivuhodné. MAD SLIDE byl tak tedy trochu obrazně přostředníkem našeho seznámení a zároveň se stal naším prvním společným projektem. Pochopitelně bude výroby a stavby včetně zalétání tohoto modelu předmětem samostatného článku v sekci "Modely".

Měl a mám velkou spoustu plánů a jakkoliv se mi kdy zdály být vzdálené a problematické, nyní se na ně dívám jako na modely, které díky Milanově pomoci bez větších bolestí postupně všechny spatří světlo světa. Důležité už bude jen to, co jsem popisoval na samém začátku tohoto článku. Zdraví.

Reklama

Doporučuji

Sdílejte na sociálních sítích