Nacházíte se na hlavní straně webu

16. ročník Jeti Amperfest 2012

všichni elektroletci vzhůru do Nesvačil

Neuvěřitelná porce elektroletů všech kategorií se představila na nesvačilském letišti při příležitosti 16. JETI Amperfestu. Už léta jsem plánoval tuhle akci navštívit a letos se to konečně povedlo.

Do Nesvačil na legendární setkání příznivců rádiem řízených modelů s elektro pohonem jsem se chystal už léta. Letos jsem si to dal jako "svazácký úkol" :-) a pevně jsem věřil, že mi to můj zdravotní stav dovolí. Začátek týdne ve znamení přívalových dešťů mi dělal vrásky na čele, ale konec týdne ukázal, že zbytečně. V sobotu ráno jsem naložil rodinu a vyrazili jsme na víkend spojený s přenocováním nedaleko Konopiště a nedělní návštěvou tohoto přenádherného zámku. Cesta až na letiště nám předpisovou jízdou trvala cca 50 minut, což bylo díky "kvalitám" místních komunikací zdravě optimální na mou schopnost sedět v autě bez zhoršení bolestí. Letiště je v Nesvačilech velice dobře značené, a tak jsme zaparkovali těsně po desáté hodině. Nesvačilské letiště se nachází v neskonale krásném koutku malebné české krajiny. To lze místnímu LMK závidět. A nejen to.

Program začal chviličku po 10 hodině a pak už to byla jedna letová ukázka za druhou. Modelářskou akci krom aktivních účastníků navštívila i modelářská veřejnost a ve skromném počtu i laická veřejnost. Letiště nebylo nikterak přeplněné, chvílemi se zdálo, že lidí je málo, ale bylo to jen zdání. Skoro bych řekl, že to bylo akorát. Člověk, který sem zavítal se zájmem o svého koníčka tak viděl co chtěl. Po celý den jsem se nemusel nikde tlačit, mohl jsem kdykoliv opustit své místo v 1. řadě a po deseti minutách si v první řadě najít místo jinde. Toto je oproti jiným modelářským akcím opravdová balada na duši. Znovu zopakuji, že mne až šokoval velký počet aktivně létajících pilotů a celkový počet letadel, která se ocitla ve vzduchu. Program začal těsně po 10 hodině a měl a také trval cca do hodiny 16-té. Během této doby byla jediné přestávka, kterou i tak vyplnili přítomní piloti ukázkami mimo přihlášené pořadí, takže to byla úžasná 6-ti hodinová porce nebo možná lépe příval blaha pro modelářovo srdce. A bylo se na co koukat. K vidění byly modely z 1. i 2. světové války, modely ze současnosti i pseudomodely. Krom klasických modelů letadel byly k vidění i kluzáky a větroně na el. pohon. Všem včetně mne krásně mrazilo při vystoupení hotlinerů, jeden ze speciálů dosahoval neuvěřitelné maximální naměřené rychlosti přes 300 km/hod. Bohatě byly zastoupeny akrobatické modely a také modely s elektro dmychadlem. Skromně se představily i vrtulníky. Vše jsem se snažil zachytit na snímcích, tak věřím, že nezúčastněným alespoň takto zprostředkuji zážitek z této překrásné akce.

Zajímavý mix krom modelů byl i co se pilotů týče. Nádherným zpestřením byla přítomnost překrásné mladé pilotky, která přináší další ne úplně všední svěží vítr do jinak více či méně mužské kratochvíle a díky svému půvabu hned 2x. I když všichni pokukovali po ní (mou osobu nevyjímaje :-) ), bylo by nefér, kdybych neřekl že jí to s akrobatickým modelem Extra MX od PA models šlo velice dobře, k podivu dobře na to, že se dle komentátora pilotkou rc modelů rozhodla stát teprve na loňském veletrhu v Letňanech. Klobouk dolů. Ale ono "klobouk dolů" si zaslouží snad všichni, předvedli krásné modely a pěkné lety. Zmíním ještě jeden fenomén a tím je věk účastníků. Ačkoliv pamětníci mohou vyprávět, jak podobným setkáním v minulém století dominovali dospělí piloti (zkušenostmi i věkem), v Nesvačilech se ukázalo, že toto už nikdy platit nebude. Většina pilotů byla ve věku do 40-ti let a z toho nemalé procento tvořil dorost, tedy teenageři nebo jen o trochu starší. No a máme jim co závidět, neboť to s modely opravdu umí. Fenomén věk povýším ještě na druhou a prozradím, že na letišti bylo možné spatřit pilota, kterému byly pouhé 4 roky a předvedl pilotáž hornoplošníku od firmy Multplex -FunCub. Sklidil největší potlesk a těším se, až mu bude 6. Jeho tatínkovi závidím a gratuluji. No a svůj model zde předvedl i člověk, jemuž vděčím za mnoho rad, moudra a osobních invencí při zalétávání mých prvních modelů - Jarda Suchomel. Jeho věk prozrazovat nebudu, jen mohu říct, že pokud se nepletu, letos oslavil hodně vysoké kulatiny.

Závěrem už řeknu jen to, že kdo nebyl, ať příští rok neváhá. Určitě to stojí za to. Snad jediné mínus, které jsem zaznamenal je absence bezpečnostních sítí oddělujících prostor pro diváky od prostoru vyhrazenému pro létání.