Nacházíte se na hlavní straně webu

17. ročník Jeti Amperfest 2012

má druhá účast na nesvačilském Amperfestu

Jak jsem se zmínil v loňském článku z této akce, jedná se o legendární setkání elektroletců a ačkoliv já osobně jsem jej navštívil pasivně teprve podruhé, rozhodně si další ročníky nenechám ujít a to dokonce možná i jako aktivní létající pilot některého mnou stavěných modelů.

Letošní rok byl pro mne jiný i v tom smyslu, že jsem cestu do nesvačil pojal jako oslavu toho, že mne má nemoc nechává cca 1/2 roku v utěšeném stavu a mohu tak do sytosti užívat krás svého koníčku a pochopitelně nejen toho. Navíc jsem naplánoval akci v Nesvačilech jako setkání s Mojmírem Motyčkou a Milanem nováčkem (externí spolupracovníci webu MONACH.cz). Setkání a osobní poklábosení s přáteli, se kterými si člověk po většinu roku píše jen prostřednictvím Facebooku nebo e-mailu bylo balzámem na duši. Pochopitelně na podobném setkání člověk potká spoustu zajímavých lidí a nějaká drobná přátelství nebo poklábosení s ostatními modeláři jsou příjemným bonusem. Mojmír se mi stal dokonce i záchranou, neboť mi poskytl kartu do foťáku, kterou jsem zapomněl doma a bez níž bych nemohl do článku dát to nejdůležitější :-)

Ale zpět k akci. nesle se v duchu předcházejícího ročníku, jen se na ní a to nejen dle mého názoru taky maličko podepsala ona krize, neboť bylo obecně málo návštěvníků, ale i méně stánků s modelářským zbožím a dokonce a to je asi nejvíc na škodu i méně pilotů a modelů. I tak se ale bylo na co koukat až do pozdního odpoledne. Já jsem se posadil těsně za model Jardy Suchomela a měl jsem tu čest si s ním po delší době pořádně "pokecat". Ona "čest" pak byla povýšena na druhou, když jsem mu po prvním nevydařeném startu mohl asistovat u toho druhého, který už se vydařil se vším všudy. Krom velké spousty známých modelů bylo k vidění i něco nového. já se osobně těšil na Radka Ráju, který byl na loňském Ampérfestu co by 4-letý takovým malým zjevením pro všechny zůčastěné. A nezklamal. I letos létal a zase o level lépe, skoro bych řekl, že lépe než leckteří dospělí piloti. A to nutno podotknout, že už ne s obyčejným hornoplošníkem, ale radek řídil vlečnou, která tahala větroně který pilotoval Rája starší a předvedl i pilotáž akrobatu. klobouk dolů a možná místo otřepaného "jen tak dál" bych mu popřál "hlavně ať ti to Radku vydrží.

Druhým člověkem, na kterého jsem se těšil a kterého jsem chtěl i osobně pozdravit měla být Aneta Boušková. Na loňském Amperfestu jsem ji obdivoval nejen jako pilotku a ona mi za to poslala osobní poděkování, respektive za zmínku o ní na mých stránkách. Pak jsme se stali alespoň Facebookovými přáteli a Nesvačily jsem viděl jako příležitost se krom elektonicky pozdravit i lidsky :-) Bohužel po Anetině vystoupení, která po celou dobu byla v blízkosti Jana Špatného došlo k čemusi, kvůli čemu ona i Jan Špatný z letiště odešli. Z kuloárů se proslýchalo, že mělo dojít k neshodě mezi pořadateli a Janem, snad mi to Aneta potvrdí či vyvrátí (ještě jsem neměl příležitost se jí na to zeptat). Každopádně je to škoda a do jisté míry i zklamání pro ty, kteří se na pilotáž Honzy Špatného přijeli podívat z daleka. Občas mi připadá, že podobné rozmýšky se odehrávají více či méně u pilotů jejich věkové kategorie a je to škoda, neboť právě oni často patří ke špičkám a mladická horkokrevnost tak možná zbytečně kazí dojmy a očekávání normálních účastníků. Tak snad to byla jen prkotina a příště se na ní všichni zúčastnění takto budou dívat a budeme moci i přes drobné nesrovnalosti vidět všechno to, kvůli čemu na podobné akce jezdíme.

Vcelku by se dalo napsat ještě mnohé, ale bude asi jednodušší za vše nechat hovořit obrázky. Já se těším na další ročník.