Nacházíte se na hlavní straně webu

Model & Aero Gala 2014

Jubilejní ročník akce se zajímavým nápadem

V sobotu 21.6.2014 jsem v rámci aktivt kroužku pro děti a mládež při našem LMK Chlístovice navštívil jubilejní ročník zcela nového typu modelářské akce. Jak už podtitul napovídá "Festival stavitelů létajících aparátů", akce cílí čistě na stavitele a konstruktéry RC modelů letadel, popřípadě čehokoliv so létá vč. "ultralajtů". Nápad nahradit po 17-ti letech jinak krásnou, ale pravda již léty omšelou akci Amperfest se mi zprvu zdál jako špatný, po návštěvě jsem však změnil názor.

Stránky Model & Aero Gala

Model & Aero Gala na Facebooku

Vtip celé akce je v tom, že se zde neprezentují modely nejvyšší kategorie (pochopitelně ale mohou), není cílem přivést a ukázat ty nejdokonalejší kousky maket za desítky a leckdy i stovky tisíc korun. Cílem akce je ukázat um a dovednost všech, kteří rádi staví ať už od píky, počínaje vlastním návrhem, nebo ze stavebnice. Důležité je, aby výsledný model nebyl koupen jako hotový RTF kus (tzv. vložit baterie a letět). Cílem je předvést byť i skromné pokusy těch nejmenších nebo začínajících stejně tak, jako výtvory těch zkušených. Bez jakékoliv nadsázky jde říct, že zde bez vyjímky platí ono "Coubertienovské" ... "není důležité vyhrát, ale zůčastnit se"

Akce se povedla velmi, jsem rád, že byl k vidění opět Radek Rája, naděje našeho modelářského sportu. Svůj model přivezl i kolega modelář, kterého potkávám na letišti Michal Král z Uhlířských Janovic. Skoda jen, že akci nepřálo počasí. Sice nepršelo, ale silný vítr si vyžádal daň v menším počtu diváků, kteří navíc akci opoučtěli stejně jako my před jejím koncem a také v podobě několika havárií, které končily více či méně dobře, což je pochopitelně vždy nepříjemné a všichni jsme rádi, když se nám nebo kolegům nic podobného nestane. Věřím, že příští ročník přiláká mnohem víc účastníků a začínám přemýšlet o tom, že bychom pokud se nám to přes zimu podaří, příští ročník mohli jako klub (respektive kroužek) navštívit třeba jako aktivní účastníci.

Těm, kdo nemohli akci navštívit, přináším bohatou galerii fotografií zůčastněných modelů.

Sdílejte na sociálních sítích