Nacházíte se na hlavní straně webu

Modelhobby 2012

aneb jak nemá vypadat akce určená převážně modelářům

Ačkoliv pro mne návštěva právě této akce byla vždy srdcovou záležitostí, po letošním zážitku, který podtrhnul už tak strašné předchozí ročníky, to byla na hodně dlouho návštěva poslední.

Pokud se zpětně poohlédnu a přečtu si svůj článek z roku 2010, byl bych neskonale rád, kdyby má slova znějící v onom článku již dnes nebyla pravdou a vše se tak nějak vrátilo ke starým dobrým časům. Leč není tomu tak. Dalo by se polemizovat, co je toho příčinou a každý by k tomu mohl mít "své". Tzv. své slýchávám z úst modelářů, své z úst prodejců, výrobců a minulý rok se svou trochou do mlýna přišel i provozovatel veletrhu, neboť jsem se jal mu svůj názor sdělit formou mailu. Každý má s tím "svým" tak trochu pravdu, ale ani jedno není dostatečnou omluvou pro to, jak dnes veletrh vypadá a co modelářské veřejnosti v roce 2012 nabídnul. V pravdě, nevím ani zda slovo "nabídnul" není tak trochu mimo hru. Původně jsem plánoval přinést z akce i nějaké fotografie, zapomněl jsem ale fotoaparát doma a dobře jsem udělal. To, co bylo možné na letošním "trapnotrhu" vidět, by byla nejen škoda, ale i ostuda fotografovat.

Samotný veletrh se od začátku po příjezdu nesl v duchu tradice, mnoho lidí, mnoho aut a normální návštěvník nabývá dojmu, že to bude asi parádní akce. Za branami a po vstupu do haly s modely ale začíná vystřízlivění. Známé značky najdeme, ale povětšinou v malých stáncích, s minimem vystavovaného zboží a s ne příliš radostnými, místy až utrápenými či otrávenými pohledy. Ačkoliv nejsem vláčkař, mám pocit, že železniční modeláři měli letos úrodu. Jinak by se úroda dala nazvat slovy "ála" RCKING. Ano, v tomto duchu se nesl veletrh. Prodejci nejrůznějšího asijského tovaru od šmejdů první kategorie až po normální zboží. Přetlak koupěchtivých dětiček a nadšených otců a obrat investice do výstavní plochy v ziskovou prodejní záležitost pozorují poslední dinosauři v modelářském oboru, kteří ještě vystavují opravdu se znechucením. Celou halu jsem prošel během chvilky, většina stánků na veletrh vůbec nepatří a tak se u nich ani nezastavuji. Prohazuji několik slov na stánku RC Revue, kde jsem si koupil větrný pytel a trávím svých cca 10 minut příjemnou debatou u "Valachů" ve stánku VA Models. Dojem nejen jejich ,ale i většiny modelářů se kterými jsem hovořil je, že tento ročník je výsměchem všem modelářům.

Pamatuji doby, kdy modelářský veletrh byl to "gró" a veletrh hraček a jiné souběžné či přidružené akce byly jen jakýmsi bonusem. Letos by se s úspěchem dalo říct, že nejlepší byl veletrh hraček, velkolepá a parádní akce pro děti a rodiče. Jednoznačně doporučuji. V souběhu s ním pak jistě veletrh potěšil ty, kdo děti teprve plánují a porozhlížejí se po vybavení. I tento veletrh vzhledem k svým ambicím měl úroveň. Vidět zde bylo možné i prestižní výrobky a značky, zmíním např. výrobce matrací a polštářů, zde si na své mohli přijít i ti, kteří děti plánují, ale nemají zatím na čem je dělat :-) Opravdu smutnou kapitolou někde v koutě byl pak samotný veletrh modelářský. Nebýt druhé haly, kde se člověk mohl pokochat i modely v akci a nerušeně poklábosit s kolegy modeláři, skoro by si člověk ani nevšiml, že jde o modelářskou akci. Za sítí tradičně bylo možné spatřit známé i neznámé tváře a pokochat se umění pilotů, jejichž modely tak trochu popírají zákony gravitace. Mezi nimi bylo možné spatřit i vycházející hvězdičku, jejíž záře jak všichni chlapi modeláři doufáme bude zářit ještě dlouho - Anetu Bouškovou. Mimo jiné, naprostou shodou náhod mi v neděli po skončení veletrhu Aneta poslala mail a poděkovala mi za to, jak jsem o ní psal v článku ze 16. ročníku Amperfestu. No, nebudu si ani vám nic nalhávat, potěšilo mne to. A to hned 2x. Za prvé, těší mne, že můj web je vidět a že si jej i někdo přečte. Důkazem je nejen Aneta, ale i návštěvnost za září, která překonala 500 návštěvníků za měsíc. Pro mne je to víc, než jsem si dokázal při zakládání webu představit. Za druhé - je prostě příjemné dostat mail od tak půvabné slečny, jakou je Aneta, která bez nadsázky byla zřejmě tím nejhezčím, co mohlo oko modelářovo na veletrhu spatřit. Já osobně Anetě přeji mnoho úspěchů mezi modelářskou konkurencí.

Přál bych si, abych mohl v totéž doufat i co se veletrhu týče. Bohužel, je mi jasné, že podoba veletrhu a jeho forma je hořkým kalichem, který já osobně jsem letos už vypil až do dna. Znovu už si nalít nenechám. Pro mne tato modelářská akce na dlouho skončila. Přidávám se k těm, kteří již po léta na akci zanevřeli, a je jedno zda prostí návštěvníci či výrobci. Uznávám, že utratit peníze za vstup s celou rodinou jen proto, abych se zhnusil nad trapností a výsměchem modelářskému světu a to vše stihl za cca 45 minut je zbytečné. O to víc zbytečné, připustím-li, že abych si mohl tuto míru trapnosti dopřát, musím krom vstupného zaplatit ještě za parkovné a trmácet se 1,5 hodiny cca 75 km tam a poté zase zpět. Pro mne je to smutný konec za veletrhem, který ještě před cca osmi roky měl dle mého názoru velké ambice.