Nacházíte se na hlavní straně webu

OpenDay 2013

den otevřených dveří letiště Čáslav 2013

25.5.2013 se od 9,00 hod. na vojenském letišti v Čáslavi - Chotusicích konal další ročník OPENDAY, neboli Den otevřených dveří letiště Čáslav 2013. Ačkoliv bylo letiště pro veřejnost otevřeno od 9,00 hodin, hlavní program začínal až úderem poledne.

25.5.2013 se od 9,00 hod. na vojenském letišti v Čáslavi - Chotusicích konal další ročník OPENDAY, neboli Den otevřených dveří letiště Čáslav 2013. Ačkoliv bylo letiště pro veřejnost otevřeno od 9,00 hodin, hlavní program začínal až úderem poledne. Dopolední program byl věnován zahájení a vystoupením českých vojenských posádek. Krom toho bylo možné využít možnosti vyhlídkových letů vrtulníky i letadly. Vyhlídkové lety doprovázely koneckonců celý průběh akce. Krom již zmíněného bylo možné shlédnout všechnu letouny v rámci statických ukázek a zavítat do nespočetného množství stánků s leteckým či tematickým tovarem. Krom opravdu hojného počtu rádoby stánků s RC modely, přesněji s dovozem cíleně levného RC braku z Číny jsem stihnul zaregistrovat stánek firmy Pecka modelář. Zřejmě v touze nezaostat za prodejci čínských poletuch ani ve stánku Pecky nebylo možné najít nic kloudného pro opravdového modeláře. No nic, snad na jiné akci.

Jak jsem již zmínil, od 12,00 hod. začal hlavní program a musím uznat, že byl famózní. Na rozdíl od Aviatické pouti v Pardubicích nebyl přerušován pro obdivovatele letadel zbytečnými komerčními přestávkami, vystoupením mažoretek a dechové hudby. Opravdový fanda letadel tady dostal skutečně nekonečnou porci letových ukázek letadel ze současnosti i historických, na své si přišel každý. Hlavní program přikládám ve formátu PDF zde. Opravdovou pastvou pro oko bylo vystoupení Martina Šonky s Extrou 300. 4,5 hodiny perfektní zábavy pro táty, dědy, synky, ale jak bylo vidno i báječně se bavící maminky s dcerkami. Jelikož bylo jak je na podobných akcích co pít i jíst a to od masa až po sýry, dá se říct, že jediné, co trochu chybělo bylo počasí. Na druhou stranu, původní bubák od meteorologů ve formě deště a 9 - 11°C se nakonec nekonal a občas vykouklo a zahřálo i sluníčko. Déšť přišel až v samém závěru akce a nebýt všudypřítomného větru, který chladné počasí umocňoval, dalo by se vlastně říct, že to bylo bez jediné chybičky.

Před koncem akce s příchozím deštěm jsem se i s rodinou jal opustit letiště dříve, než vše opravdu skončí, neboť účast byla kolosální a i tak náš přesun od dráhy na parkoviště čítal cca 20 minut chůze. Přiznám se, že je škoda, že se tato akce koná jen jednou za 2 roky. Na druhou stranu je nutné přiznat, že vzhledem k povedenému programu a faktu, že akce je zcela zdarma je to asi nutnost a nezbývá, než se těšit na rok 2015.