Nacházíte se na hlavní straně webu

Slet TOP modelů 2008 v Miskovicích

setkání RC modelářů pod Vysokou

V roce 2008 jsem poprvé navštívil asi 18 km vzdálené letiště Modelklubu Markéta, při příležitosti konání překrásné modelářské akce pro širokou veřejnost.

V roce 2008 se na modelářském letišti v Miskovicích u Kutné Hory konal periodický slet top modelů. Tato velice povedená akce se konala ve dnech 23. - 25. května. Letiště ARC modelklubu Markéta se nachází za obcí Miskovice, vede k němu dlouhá cesta mezi poli a když k němu člověk dorazí, je překvapen, na jak skvělém místě je letiště umístěno. V širém okolí není nic, co by pohodovému létání překáželo, je odtud navíc překrásný výhled směrem na Kutnou Horu. Krása letiště není pochopitelně to hlavní, co na slet top modelů láká modeláře, ale i širokou veřejnost.

Já jsem na letiště vyrazil v sobotu po obědě. Mám velkou výhodu v tom, že mou zálibu podporuje celá má rodina. Oba synové jsou pochopitelně již od dětství RC letadly nadšeni a co je nejdůležitější, zamlouvá se to i mé manželce. Takže prakticky na všechny modelářské akce, které jsem kdy navštívil jsme vždy zavítali celá rodina. Manželka je mi občas i nápomocna při zalétávání modelů a ráda se mnou jezdí i když vyrážím se svými modely do terénu. Modelářům, kteří kvůli svému koníčku mají doma peklo tedy nezávidím. Já jsem v tomhle ohledu opravdu šťastný člověk :-)Toto sobotní odpoledne jme tedy s rodinou dorazily, byl jsem opravdu šokován, jak obrovská masa lidí tuto akci navštívila. Byly zde pochopitelně modeláři z celé České republiky a mám pocit, že zde byli i kolegové ze Slovenska. Krom aktivně zúčastněných modelářů jsem zde viděl nebo potkal i velkou spoustu modelářů v roli diváků. No a nakonec to byla veřejnost. Děti, otcové, matky, babičky i dědové, to vše v opravdu hojném počtu. Pořadatelé pro diváky a návštěvníky připravili i doprovodný program. Krom toho, že se na místě dalo koupit pivo a jiné pitivo, dále pak jídlo jako klobásy apod., bylo na akci možné zakoupit i nějaký ten modelářský tovar, včetně stavebnic či hotových modelů. Kdo se zúčastnil hlasování o nejlepší model, toho hlasovací lístek byl později odpoledne slosován a velká spousta účastníků si tak z akce odnesla i nějakou tu výhru. Nejdůležitější ze všeho byly ale modely. Přítomno bylo úctyhodné množství modelů z dob před i po 2. světové válce, ale i modely současné, včetně těch poháněných skutečnou turbínou. Letových ukázek bylo obrovské množství a bylo se na co koukat. Když se nelétalo, mohl každý v klidu obdivovat modely na zemi. Vzhledem k tomu, že bylo nádherné počasí, tak se akce vydařila se vším všudy. Myslím, že se ten den nenašel nikdo, kdo by litoval, že se akce zúčastnil.

Od té doby se sletu top modelů účastním pravidelně každý rok, ale bohužel, ten nahoře, co bdí nad námi k nebesům hledícími RC fanatiky :-) se rozhodl nám podobný luxus už nedopřát. Nechci to tvrdit s určitostí, ale mám pocit, že od roku 2009 až do loňska nebyl snad jediný rok, aby nebyla tato akce doprovázena šíleným lijákem, který buď akci znepříjemnil a odradil nebo vyhnal velký počet zúčastněných, ale tuším že v roce 2010 byl liják důvodem předčasného ukončení akce. A tak jistě všichni, kdo na tuto akci rádi dorazí, pevně doufají, že ten "letošní" ročník už bude zase o.k.