Nacházíte se na hlavní straně webu

Jas-39 Gripen z Depronu

podle plánku Steve Shumate s tlačnou vrtulí

Mé zdraví mi téměř celý rok 2011 nedovolilo pracovně existovat a situace se sice lepší, leč únor 2012 jsem stále doma a snažím se seč to jde, dostat se zase do normálního světa. Předchozí model jsem ještě nestihnul zalétnout a už jsem se pustil do dalšího "deproňáku".

 • Výrobce

  vlastní konstrukce

 • Rozpětí

  615 mm

 • Délka

  1040 mm

 • Váha

  -----

 • Plocha křídla

  13,1 dm2 (bez kachen)

 • Plošné zatížení

  ------

 • Funkce

  M, V+K (Delta Mix)

 • Serva

  2 x HXT-900

 • Motor

  -----

 • Regulátor

  -----

 • Vrtule

  ------

 • Baterie

  LiPol 3S 1500 mAh

 

Uběhl nějaký čas od mých prvních vážných stavebních počinů a jelikož jsem stále ne zcela zdráv, rozhodl jsem se letošní zimu nezimu krátit oblíbenou kratochvílí a tak jsem se jal procházet mou již nemalou složku postahovaných plánů pro stavbu depronových modelů. Laboroval jsem nad tím, do které škatulky bych měl sáhnout a nakonec rozhodl "ježíšek". Pod stromečkem jsem našel nádherný dárek, model

F-27 Q Styker od Parkzone. Překrásný a pořádně divoký model propracovaného delta křídla. Kdybych měl nyní říct na co se těším, pak bych odpověděl - za prvé, abych už neměl bolesti, byl zdráv a mohl se věnovat naplno práci a zálibám, za druhé, abych mohl jít zalétnout Strykera a dopadlo to dobře. Ta první tužba není zcela v mé moci. Na té druhé se dá pracovat. Rozhodl jsem si létání s modelem řízeným delta-mixem vyzkoušet a tak padlo rozhodnutí na nějakou deltu.

Když se zamyslím nad tím, jaký model mne napadne při vyslovení slova "deltakřídlo", vybaví se mi jedné. Jelikož bydlím vzdušnou čarou cca 14 km od Chotusic, tedy místa odkud startují letouny 21. základny taktického letectva, vždy když mne budí ze spaní nebo přehlušují sledování fotbalu či hokeje, mám před očima (krom momentálního vzteku) i tu nádhernou siluetu "delty". Takže volbou byl Gripen a musel být levný a snadno postavitelný.

V prvním okamžiku jsem si vzpomenul na plánek Gripenu z Depronu s křížovým trupem, nějak se mi ale nezamlouval a navíc, pro nácvik na Strykera mi to přišlo málo. Pak jsem si vzpomenul na sbírku plánků, které navrhl podle mého depronový král Steve Shumate. Byl mezi nimi i Gripen, a tak bylo rzhodnuto.


V prvním okamžiku jsem začal studovat plánky, hned potom jsem sedal do jejich tisku. Na výběr jsem měl ze tří velikostí (standard, zmenšená a zvětšená), hodlal jsem se držet standardu, a tak jsem měl ten den vytištěno, vystříháno, a kompletně připravené šablony. Hned druhý den jsem přenesl šablony na desku Depronu a překvapilo mne, že na stačí jen cca 80 - 85% desky. Když jsem všechny díly vyřezal skalpelem a viděl tu trošku na hromádce, nějak jsem si nedovedl představit, jak z toho postavím tak (na Depron) pěkný model. Přiznám se, že bez stavebního postupu by to byl oříšek. Všechny plánky a návody jsou ke stažení pod ikonou "download" v horní modré informační oblasti. Pustil jsem se do lepení a i tentokrát jsem jako lepidlo zvolil Purex. Shumate doporučuje UHU, ten ale pokud vím funguje tak, že se k sobě díly přitisknou a už to nikdo neodtrhne. Tento způsob lepení se mi nějak nezamlouval a tak jsem nechal laborování stranou a šel ověřenou cestou. Naštěstí se dalo lepit na přeskáčku, a tak když tvrdlo jedno, lepil jsem druhé.

Oproti původní konstrukci jsem se rozhodl udělat několik změn. Tou první bylo to, že jsem uhlíkovou výztuhu křídla zaměnil za dřevěnou, těmi dalšími úpravami pak byllo vynechání ovládání směrovky (i u půvdní koncepce je volitelné) a vynechání ovládání kachních ploch. Chtěl jsem model co nejvíc zjednodušit a pilotáž jen dvěma servy mi pro nácvik s deltakřídlem přišla jako nejvhodnější volba. Ovládací plochy jsem tradičně zavěsil na podomácku vyrobené panty z jakostního voskového papíru. Kachní plochy jsem zalepil do neutrálu vůči křídlu. Doufám, že to tak bude v pořádku.

Potom jsem začal laborovat nad povrchovou úpravou. Protože jsem již dlouho pátral, čím vším se dá Depron natírat, vsadil jsem na radu jednoho modeláře na fóru a koupil akrylové barvy Pébéo. Koupil jsem jen bílou a černou, s tím, žeodstíny šedé namíchám, bude to také úspora peněz a hlavně, i když Pébéo v řade DECO Acrylic Paint nabízí 85 odstínů, přesné šedé by tam stejně nebyly a tak či tak bych musel míchat. Po nabarvení modelu jsem usoudil, že jsem udělal s těmito barvami dobře. I když jsem je nestříkal a jen natíral kvalitním štětcem, udělaly na modelu sametově matný a krásný povrch. Udělám samostatnou recenzi těchto barev v sekci "články".

Tímto jsem se dostal do fáze připraveného modelu pro zástavbu elektroniky a následně do fáze samotného létání. Jelikož jsem díky dlouhé nemoci né zrovna v perfektní finanční situac, musím nákup vybavení odložit na přznivějš období.

Jakmile s modelem pokročím o trochu dál, podělím se o tom na stránkách. Nyní mne čeká výroba masek pro nátěr českých imatrikulačních znaků. I když jsem originální švédské dekály přiložil k stažitelnému obsahu, ... no řekněte, "šeská Grpen, tobrá Gripen"

HODNOCENÍ

Stavební plánky jsou propracované a neobsahují chyby ani nedostatky. Stavba modelu jde překvapivě snadno od ruky a samotné lepení (v mém případě Purexem, který docela dlouho tvrdne) netrvalo déle než 1 de. Náročnější je vykrajování a broušení tvarovaných dílů, ale jsou v podstatě jen 2 (kryt kabiny a špice). Stavba je příjemná. Já jsem oproti navrženému modelu zvolil ovládání jen křidélky (delta-mix). Až model pokřtím ve vzduchu, doplním i závěrečné hodnocení. Prozatím dávám palec nahoru.

Sdílejte na sociálních sítích