Nacházíte se na hlavní straně webu

Kikina

házedlo s konstrukčním křídlem v rozsypu

Celobalsové házedlo s konstrukčním křídlem. Jednoduchý model, který výborně poslouží pro seznámení se základy stavby modelů z klasických materiálů a potahování. Při stavbě si díky přesným CNC vyřezávaným dílům vystačíte jen s nejzákladnějším nářadím.

V roce 2013 se mi krom postavení dílny splnit si ještě jeden sen a to přivést alespoň jednoho z mých 2 synů k leteckému modelářství. Snad je to i dobře, že je to ten mladší. Jednak je ještě hodně tvárný a také oproti tomu staršímu má poněkud víc odvahy, což je pro tento druh hobby dobře, ale zase má dostatek sebepokory, což je pro toto hobby smrtelně důležité. Prozatím létáme pod přísným dozorem, jde to pomalu, ale jde to :-)

16.10.2013 slavil své 9-té narozeniny a od spolužáka dostal (domluvený) dárek v podobě celobalsového házedla v rozsypu. Jedná se o maličké házedlo z klasických materiálů s konstrukčním křídlem. ideální prostředek pro seznámení se s modelařinou i z té druhé stránky. Stavebnici na trhu prodává firma Pelikán Daniel pod poměrně legračním názvem Kikina (Já si vybavuji hlášku Romana Samene ve filmu Bony a klid :-)".

Model je dodáván v hezké krabičce s vyobrazením modelu. Uvnitř jsou uloženy díly vyřezané na CNC z balsy a smrku, doplněné i kovovými prvky, papírovým potahem, nálepkami a stavebním návodem včetně plánu 1:1. Návod je psán smysluplně a polopaticky, tedy přesně v duchu, v jakém má být návod pro úplného začátečníka. Stavba samotná je velice jednoduchá, sestává ze slepení předem vyřezaných hlavních částí křídla a trupu, nařezání drobných balsových částí a lepení. Asi nejsložitější fází pro začátečníka je dobroušení střední hloubky křídla do profilu podle již hotové náběžné a odtokové hrany. Chce to jen neustálou kontrolu, aby nedošlo k probroušení již hotových a tvarově správných balsových částí.

Stavba je rozdělena do částí  - střed křídla - uši křídla - trup + směrová kormidla a konečně kompletace všech částí dohromady. Návod počítá s potažením modelu dodanými papíry. My jsme pro potažení použily průhlednou lehkou nažehlovací fólii ORACOVER v červené barvě. Modelu to sice nepatrně přidá na váze, ne ale tolik, aby to mělo vliv na letové vlastnosti. Možná se teď někdo zeptá proč? Důvod je prostá, nemám lepící a vypínací lak a i když jsem pevně rozhodnut vést syna ke stavbě modelů klasických konstrukcí, jednoznačně sdílím názor, že doba a technologe nabídly postupem času mnohá zdokonalení a inovace co se materiálů týče a nad jejich použitím se již dnes nikdo nepozastavuje, není tedy důvod se pohoršovat či zpochybňovat použití novodobých potahových materiálů.

Při práci s fólií a jejím napínání je u takto malých křídel dbát jen na to aby se nezdeformovala. Pracujeme tedy raději při nižší teplotě žehličky a horkovzdušné pistoli se raději vyhneme. Pokud už ji použijeme, pak s největší opatrností.

Stavba v sobě nese základní rysy toho, co by si mladý a začínající modelář měl osvojit, tedy přesnost, dodržení geometrie, kolmost ocasních ploch apod.

Ačkoliv od doby co jsme model se synem stavěli uplynulo mnoho času, článek uveřejňuji až nyní. Důvodem je fakt, že se ná do cesty postavily z modelářského pohledu ušlechtilejší skutky :-). Založil jsem oficiální LMK Chlístovice a začal jsem provozovat pod jeho záštitou modelářský kroužek. Tato činnost mi krom chození do práce jinak zabrala 99% volného času a cca 15% času věnovaného pro spánek :-) První rok naší existence byl opravdu peelý, ale máme ho za sebou a to s velkým úspěchem. O tom ale jiné články na mém klubovém webu http://lmkch.monach.cz/modelarsky-krouzek/klubovna-a-dilna-krouzku nebo obecně http://lmkch.monach.cz/. Kikina tak dostane svůj prostror zejména tady. Protože už ostudně dlouho avizuji uveřejnění článku na tento model, činím tak alespoň v této fomě. Zkušenosti s provozem modelu uveřejním na klubovém i svém webu, až projde model rukama nespočtu dětských modelářů a létne nějaký ten metr :-)

Sdílejte na sociálních sítích